Показване на единствения резултат
В същото семейство като чинчилите и морските свинчета, дегу са гризачи, които живеят в големи общности в сложни подземни дупки, които копаят в пасищата на Чили.
Големи са колкото морско свинче, но с кафява козина и дълга тънка опашка, дегу изглеждат като огромни гербили. Те имат закръглени тела, тежат между 170 и 300 грама и достигат до около 25-30см дължина, от носа до върха на опашката. Върхът на опашката им има кичур черна козина, докато коремите им са покрити с жълтокафява козина и имат настръхнали косми на задните си крака.
Тези малки гризачи са изключително умни и могат да се адаптират както към нощен, така и към дневен режим на сън. Те също така развиват медицински състояния като диабет и тревожност при раздяла. Също така могат да покажат признаци, подобни на болестта на Алцхаймер, и поведение, подобно на Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност. Това ги прави отлични лабораторни модели за изследване на тези заболявания.
Дегутата стават популярни като домашни любимци едва през последното десетилетие. Също като техните роднини, чинчилите и морските свинчета. Много интересен факт е, че някои щати в САЩ, като Калифорния, Аляска и Джорджия, както и определени райони в Канада, забраняват притежаването на дегу. Тъй като те се считат за инвазивни видове. За щастие в България всичко е наред и нямаме заплаха от прекомерно развитие на дегу.
За разлика от много други гризачи като хамстерите и чинчилите, които са активни през нощта, дегу са активни през деня и спят през нощта, което ги прави по-подходящи за домашни любимци. Домашните дегу живеят средно 6-9 години при подходящи грижи и хранене.
За да се укротят и да се чувстват комфортно със своите стопани, тези гризачи трябва да се пипат ежедневно, докато им се предлагат малки лакомства, така че да не хапят. Важно е обаче да не хващате дегу за опашката, когато го докосвате, тъй като кожата и кичурът косми на върха на опашката са адаптирани да се отделят лесно.
Да, трети интересен факт е, че това е друга адаптация, която позволява на дивите дегу да избегнат залавянето им от хищници.
Ако все пак имате ситуация на отделяне на опашката, дегу може да дъвче наранената част от опашката и да развие инфекции. Дегу може безопасно да се държи с една ръка през гърба зад предните крака и друга ръка под задния край. Те трябва да се държат близо до гърдите или в скута ви, тъй като не обичат краката им да висят.
Поради склонността си да хапят и tтази към нараняване на опашката при грубо боравене с тях, дегу не са добри домашни любимци за семейства с много малки деца. От друга страна могат да бъдат страхотни домашни любимци за деца в начално училище или по-големи деца стига да са под надзора на възрастен.
Освен това, като се има предвид, че дегу са видове плячка, бъдете супер внимателни с други домашни любимци, като котки и кучета. Няма страшно да ги отглеждате заедно, стига тези естествено хищни животни да се държат далеч от дегу и никога да не са около тях без надзор.
Дегу никога не трябва да се настанява с други видове гризачи, като хамстери, гербили, чинчили или морски свинчета. Още повече избягвайте други дребни бозайници. Тъй като тези животни пренасят болести, които могат да предадат на дегу и обратно. Освен това дегутата може да се окажат в битка за територия или други ресурси.
Тъй като зъбите на дегу растат непрекъснато, те имат постоянна нужда да гризат и трябва да бъдат настанени в сигурни клетки, в които не могат да си изгризат изход. Колкото по-голяма е клетката, толкова по-добре. Метални, многоетажни клетки, предназначени за чинчили или домашни плъхове, обикновено са подходящи за настаняване и на дегу.
Тези гризачи се нуждаят от дървени играчки, които да дъвчат, за да поддържат растежа на зъбите си под контрол. Също така правете и прахови вани, два до три пъти седмично за по половин час, за да поддържат козината си блестяща и не омазнена. Хигиенните пясъци и прах, предназначен за къпане на чинчила, е подходящ и за дегу. Прахът трябва да се отстранява между баните, в противен случай дегуто може да изцапа ваната си с изпражнения.
Друг фактор за отлеждането на този домашен любимец е, че дегутата предпочитат да живеят при температури от около 18-24°C, тъй като не могат да се потят и да се прегреят при температури близки до 27°C. Също така се нуждаят от време всеки ден извън клетките си, за да тичат наоколо и да се упражняват.
Дегу никога не трябва да се оставят извън клетките си без надзор, тъй като те са любопитни, приключенски настроени и бързи. Обръщаме специално внимание, че са склонни да си навличат неприятности, като дъвчат жици, первази и всичко друго, в което могат да вкарат непрекъснато растящите си зъби. Трябва да им бъде позволено да излязат само в защитена стая, където няма разхлабени кабели за дъвчене или малки пространства, в които да пропълзят и да се забият.
Дегу са тревопасни животни, които ядат листа и храсти в дивата природа. Като следствие от храненето с треви с високо съдържание на фибри в дивата природа, стомашно-чревният тракт на дегутата е непоносим към захарта.
Когато се хранят с твърде много захар, те развиват диабет и като такива са използвани като изследователски модели за разбиране на човешкия диабет. По този начин домашните дегу не трябва да се хранят със сладки лакомства, а трябва да им се предлагат от тези в Petstation.bg пелети или блокчета за гризачи. Като цяло тези, направени за плъхове, са подходящи, заедно с листни зеленчуци, като тъмни марули и зелени глухарчета. Храна за вашите домашни любимци може да откриете тук:
Дегуто обикновено са издръжливи гризачи, когато се грижат и хранят правилно. Ако се хранят с подходяща храна за дегу, те не се нуждаят от допълнителни витамини или минерали. Друго хубаво нещо е, че не изискват ваксинации. За да бъдат здрави обаче, всички новозакупени или осиновени дегу трябва да преминат пълен физически преглед от ветеринарен лекар, запознат с този вид.
Поради непрекъснато растящите си зъби, те са предразположени към развитие на зъбни проблеми като прекомерно израстване или ударени зъби и зъбни инфекции и абсцеси. Дегу със зъбно заболяване може да отделя прекомерно слюнка, има проблеми с храненето (изпускане на храна от устата им), ядат по-малко или изобщо не ядат и губят тегло.
Когато мъжкото и женското дегу трябва да бъдат настанени заедно, мъжкото трябва да бъде кастрирано. Дегу достига полова зрялост след около шестмесечна възраст, а женските могат да раждат котила от 1-12 бебета след 90 дни бременност. Уау, сега разбирате ли, защо могат да бъдат заплаха в определени екосистеми!
Те също могат да забременеят отново веднага след раждането. Така че, освен ако не искате да се сдобиете с дузина дегута, накарайте ветеринарен лекар да кастрира мъжките или женските и мъжките поотделно.
Като потенциални собственици трябва да помислите дали разполагате с пространството, времето и ресурсите да се грижите за тези очарователни гризачи.
Специални храни за котки с бъбречни заболявания-Как да изберем правилната? Когато котката ви се бори с бъбречни проблеми, храната играе ключова роля за нейното здраве. Правилно избраната специализирана храна може […]
Вижте повечеПремиум храна за котки-Какво представлява и кога е подходяща за вашия любимец? Изборът на храна за котките може да бъде труден. Особено с изобилието от марки и вкусове, които претендират […]
Вижте повечеДомашно приготвена храна за котки-Рецепти и съвети за хранителен баланс Много собственици на котки все повече се интересуват от възможността да приготвят домашна храна за своите любимци. Това дава контрол […]
Вижте повечеДобре дошли в PetStation! Истинският рай за домашни любимци! Пълен стомах, любов и почивка.