Показване на 1–12 от 37 резултатаSorted by popularity
Анатолийската овчарка, известна още като Карабаш, е древна порода кучета, произхождаща от територията на днешна Турция. Тези величествени кучета са служили на хората от хилядолетия, като са пазили стада и имоти от хищници и крадци. Тяхната история е дълбоко свързана с номадските култури и развитието на животновъдството в региона.
Историята на Анатолийската овчарка датира от над 6000 години. Археологически находки и стенописи от древни цивилизации като хетите и шумерите свидетелстват за наличието на големи пазачи на стада в региона на Анатолия. Смята се, че тези кучета са потомци на древни молоси, които са били пренесени в Месопотамия и Анадола от номадските племена.
През вековете Карабашът се е приспособил към суровите климатични условия на Анатолия, от горещите лета до студените зими. Тази естествена селекция е допринесла за тяхната издръжливост, независимост и силен инстинкт за защита. Пастирите и фермерите са селектирали най-силните и най-интелигентните екземпляри, което е оформило породата такава, каквато я познаваме днес.
В Турция Карабашът се смята за национално богатство. Пастирите в централната част на страната, особено в регионите Коня, Сивас и Аксарай, разчитат на тези кучета за защита на своите стада от вълци, мечки и други хищници. Векове наред тези кучета са били символ на лоялност, сила и устойчивост.
През 20-ти век интересът към породата се разширява извън пределите на Турция. Първите екземпляри са внесени в САЩ и Европа през 50-те и 60-те години. Впоследствие породата получава признание от различни киноложки организации, включително Американския киноложки клуб (AKC) и Международната киноложка федерация (FCI). Днес Анатолийската овчарка се използва не само като пазач на стада, но и като домашен любимец и служебно куче в различни сфери.
Историята на Анатолийската овчарка (Карабаш) е пример за това как една порода може да оцелее и да се развие в продължение на хилядолетия, благодарение на своята издръжливост и адаптивност. От древните номадски племена до модерните ферми, тези кучета остават верни защитници и незаменими помощници на човека.
Характеристика | Описание |
Размер | Голямо и мощно куче, достигащо до 80 см височина и тегло до 70 кг. |
Темперамент | Независимо, интелигентно, лоялно и защитническо. |
Физическа издръжливост | Изключително устойчиво на екстремни климатични условия. |
Основна роля | Пазач на стада и имоти, защитник на дома. |
Съвместимост с хора | Добронамерено към семейството, но резервирано към непознати. |
Продължителност на живота | Средно между 11-15 години. |
Анатолийската овчарка (Карабаш) е здрава и издръжлива порода, но както всички големи кучета, тя е предразположена към някои заболявания. Ето някои от най-често срещаните здравословни проблеми:
Симптоми: куцане, скованост, нежелание за движение.
Симптоми: зачервяване, сълзене, често мигане.
Хранене и хранителен режим за Анатолийска овчарка.
Анатолийската овчарка е голяма и активна порода, която изисква добре балансирана диета за поддържане на здравето и енергичността си.
Възраст на кучето | Брой хранения на ден | Количество храна (гр/ден) |
2-3 месеца | 4 | 300-500 |
3-6 месеца | 3 | 500-700 |
6-12 месеца | 2.мар | 700-1000 |
12+ месеца | 2 | 1000-1500 |
При избора на храна може да се комбинира висококачествена суха храна с натурални добавки като месо и зеленчуци. Също така е важно да се осигурява постоянен достъп до прясна вода.
Тази порода изисква висококачествена храна, богата на животински протеини, здравословни мазнини и достатъчно витамини и минерали. Ето някои от най-добрите марки храни, които са подходящи за Анатолийската овчарка:
Анатолийската овчарка се нуждае от пълноценна храна, която поддържа мускулите, ставите и енергията ѝ. Pro Plan, Acana, Orijen, Royal Canin и Farmina са едни от най-добрите избори за породата.
Анатолийската овчарка е голяма, независима и защитническа порода, която изисква специфични грижи, за да бъде здрава и щастлива.
Анатолийската овчарка е интелигентно, но независимо куче, което изисква твърда, но уважителна дресировка. Това не е порода, която ще изпълнява команди без причина, защото тя мисли самостоятелно и взима решения, особено когато охранява територията си.
Социализацията трябва да започне още от 8-седмична възраст:
Започнете с най-важните команди:
Тренировките трябва да са кратки (10-15 минути), но редовни.
Обучение за охрана
Анатолийската овчарка е естествен пазач, но правилното обучение е важно:
Породата съществува от над 6000 години, като нейни предшественици са използвани от хетите, асирийците и шумерите.
Анатолийската овчарка е селектирана за самостоятелно вземане на решения, когато защитава стада от вълци, мечки и крадци.
В родината си Карабашът се счита за културно богатство и има закони, ограничаващи износа на породата.
Козината му го предпазва както от горещите лета, така и от студените зими в Анадола.
За разлика от други породи, Анатолийската овчарка уважава стопанина си, но няма нужда от постоянни команди, за да знае какво да прави.
В Африка някои фермери използват Анатолийски овчарки, за да пазят стадата си от гепарди, без да се налага убиване на хищниците.
Мъжките достигат 75-80 см височина и могат да тежат до 70 кг, но въпреки това са изненадващо пъргави.
Макар класическият Карабаш да има пясъчна козина и черна маска, породата може да се срещне и в други цветове.
Тези кучета не лаят излишно, но наблюдават внимателно и атакуват само при реална заплаха.
Макар породата да е най-популярна в Турция и България, днес се използва и в САЩ, Австралия и Европа за охрана на ферми и имоти.
За да научите повече посете Petstation.bg!
Отговор: Не особено. Това е независима и силно териториална порода куче, която изисква опитен стопанин с лидерски качества. Ако сте начинаещ, ще трябва да се консултирате с професионален треньор и да се ангажирате с ранна социализация и обучение.
Отговор: Да, но с уговорки. Ако израсне с деца, ще бъде грижовен и търпелив, но трябва да се научи да контролира силата си. Що се отнася до други домашни любимци, може да ги приеме, ако бъде социализиран от малък, но има силен ловен инстинкт спрямо по-дребни животни.
Отговор: Средно до високо ниво на активност. Въпреки че не е хиперактивна порода, се нуждае от поне 1-2 часа разходки дневно и възможност да се движи свободно в голям двор. Работните кучета, които пазят стада, имат още по-високи енергийни нужди.
Отговор: Не лае без причина. Анатолийската овчарка използва лай като сигнал за предупреждение, но не е склонна към излишен шум. Ако лае често, вероятно нещо я тревожи или не получава достатъчно ментална стимулация.
Отговор: Да, сравнително. Късата или средно дълга козина изисква разресване 1-2 пъти седмично. По време на сезонното линеене (пролет и есен) е добре да се разресва по-често, за да се намали количеството паднала козина.
Грижа и подстригване на Голдън ретривър: Пълно ръководство за здравословна и блестяща козина Голдън ретривърите са известни със своята гъста, мека и златиста козина, която не само ги прави неустоимо […]
Вижте повечеЗащо Голдън ретривър е идеалният семеен любимец? Ако търсите дружелюбно, интелигентно и игриво куче, Голдън ретривър е един от най-добрите избори. Тази порода е известна със своята любвеобилност, отдаденост към […]
Вижте повечеЗдраве и хранене на Голдън ретривър, защо са толкова важни? Голдън ретривърите са една от най-обичаните породи кучета в света. Тяхната дружелюбност, интелигентност и лоялност ги правят идеални домашни любимци […]
Вижте повечеДобре дошли в PetStation! Истинският рай за домашни любимци! Пълен стомах, любов и почивка.