Показване на 8 резултата
Суха храна 7+
Суха храна
Суха храна 12+
Уринарна система
Суха храна
Здраве на уринарния тракт и какво представлява пикочната система на кучетата?
Пикочните пътища на кучето се състоят от бъбреци, уретери, пикочен мехур и уретра. Тези анатомични части на пикочните пътища са разположени вътре в корема, както и в област на задната част на корема, наречена ретроперитонеално пространство.
Пикочните пътища имат много функции, някои от най-важните включват филтриране на кръвта за отстраняване на токсините, поддържане на баланса на електролитите (като натрий и калий) и реабсорбиране на вода за тялото.
Урината се създава като отпадъчен страничен продукт. За съжаление, проблеми могат да възникнат във всяка една от областите по протежение на пикочните пътища. Проблемите на пикочните пътища могат да варират от неусложнена инфекция до сериозни ракови заболявания.
Инфекцията на пикочните пътища или „UTI“ е общ термин, който най-често се използва за описване на инфекция на долната част на пикочните пътища (пикочния мехур и/или уретрата).
Инфекциите на пикочните пътища могат да причинят напрежение при уриниране, кръв в урината, често уриниране само на малки количества или уриниране на неподходящи места. Инфекциите на пикочните пътища са често срещани при кучетата и могат да бъдат причинени от много различни видове бактерии.
Инфекциите на пикочните пътища могат също да възникнат, като вторично усложнение на основен проблем, като например кристали в урината, камъни в бъбреците или рак.
Инфекциите на пикочния мехур също са чести при кучетата и обикновено са лечими. Всяка инфекция на пикочните пътища може да бъде болезнена и да изисква лекарства с рецепта, за да се излекува. Някои кучета с инфекция на пикочния мехур ще се наложи да пият повече вода.
Ето защо е важно да наблюдавате навиците на вашето куче за пиене на вода и честота на уриниране.
„Заболяване на долните пикочни пътища“, е друг общоприет термин, който може да опише множество проблеми на пикочния мехур и/или уретрата. Някои кучета получават инфекция, докато други могат да имат възпаление без инфекция (стерилен цистит).
Симптомите са сходни и при двата проблема, но се третират по различен начин в зависимост от причината. Много кучета ще пият повече вода от обикновено, ще се напрягат при уриниране, ще отделят кръв в урината си или ще претърпят напишкващи къщата инциденти.
Камъните, които се образуват в пикочния мехур на кучето, могат да се превърнат в спешен случай, ако не се лекуват. Когато се образуват за първи път в тялото, те могат да останат незабелязани известно време.
Въпреки това, ако камък от пикочния мехур се премести в уретрата (която има много по-малък диаметър), той може да заседне и да блокира потока на урината.
Това може да доведе до препълване и разкъсване на пикочния мехур, което води до септично състояние на кучетата и смърт от изтичане на урина в корема.
Много кучета с камъни в пикочния мехур се напрягат да уринират или се опитват да уринират многократно, но отделят само малки количества урина.
Най-често срещаният тип рак, който се развива в пикочния мехур при кучетата, се нарича преходноклетъчен карцином. Най-често се развива в област на пикочния мехур, наречена тригон, където урината излиза от пикочния мехур в уретрата, за да бъде изпразнена.
Този болезнен рак може да причини симптоми като напрежение при уриниране, кръв в урината и уриниране на малки количества при всеки опит.
Уринарната инконтиненция е често срещан уринарен проблем, наблюдаван най-често при женски кучета, но може да се появи и при мъжки.
Уринарната инконтиненция обикновено се разглежда като изтичане на урина (големи или малки обеми), където домашният любимец е лежал. Уринарната инконтиненция често е резултат от слаб мускулен тонус на сфинктера в пикочния мехур.
Има много причини за бъбречна недостатъчност при кучетата, включително нараняване, инфекция, токсини, някои лекарства и рак. В крайна сметка, когато бъбреците вече не могат да изпълняват функцията си, кучетата се борят с множество симптоми.
Обикновено кучетата, страдащи от бъбречна недостатъчност, имат намален апетит, често уринират големи количества урина, изпитват възможна загуба на тегло и може да имат епизоди на повръщане и/или диария.
Болестите на пикочните пътища при кучетата, които могат да имат подобни симптоми, но са по-рядко срещани, включват пиелонефрит (бъбречна инфекция), камъни в бъбреците, протеинурия, неврологични състояния, засягащи пикочния мехур (атония) и проблеми с уретерите или уретрата (напр. стриктури, дивертикул).
Болестите, които започват в други системи на тялото, но могат да показват признаци в пикочните пътища, включват заболявания на простатата при мъжките кучета, пиометра при женски кучета, болест на Кушинг (хиперадренокортицизъм), захарен диабет и безвкусен диабет.
Като родител на домашен любимец е важно да знаете нормалните модели и поведение на вашия домашен любимец при пиене, хранене, уриниране и дефекация.
За домашни любимци, които живеят в домакинства, заедно с няколко домашни любимци и споделят една и съща купа за вода, може да е трудно да се определи навика за пиене.
Поради това, може да се наложи временно да разделите вашите домашни любимци, за да определите кое е нормално и кое е ненормално за всеки един от тях.
Най-честите симптоми на уринарни проблеми при кучетата са свързани с количеството консумирана вода (твърде много или твърде малко) и необичайни модели на уриниране, като напрежение при уриниране, уриниране на малки или големи обеми, неволно изпускане на урина или наличие на кръв в урината.
Проблемите с пикочната система при кучетата са често срещани и много от тях са лечими. Кучета от всички възрасти, породи и размери, както и мъжки и женски кучета, може да страдат от проблеми с урината.
Понякога причината може да бъде предотвратена с подходяща хигиена и контрол на теглото. Друг път генетиката, диетата и начинът на живот играят роля в развитието на проблеми с пикочната система.
Много видове проблеми с урината имат подобни симптоми. Лечението обаче е различно в зависимост от причината за проблема, така че е важно да се постави правилна диагноза. Вашият ветеринарен лекар вероятно ще назначи тестове, за да помогне при определяне на причината.
Първоначално се прави изследване на урината, за да се изследва урината на вашия домашен любимец. Тази проба от урина трябва да е прясна.
Понякога вашият ветеринарен лекар може също да изиска кръвни изследвания, да се направят рентгенови снимки или да използва ултразвук, за да оцени по-добре уринарния проблем на вашия домашен любимец.
Повечето от тези тестове могат да бъдат направени с вашия местен ветеринарен лекар, но в някои случаи може да се наложи домашните любимци да бъдат насочени към специалист по вътрешни болести за по-сложни тестове като ендоскопия или вземане на проби за биопсия.
В зависимост от проблема, лечението може да варира от кратък курс на лечение или диетични промени до хирургична интервенция.
Когато забележите проблеми с уринирането, най-добре е да потърсите помощта на вашия ветеринарен лекар възможно най-скоро, за да постави диагноза и да започнете подходяща терапия.
Много проблеми с урината могат да бъдат разрешени с терапия и вашето куче може да се върне към нормалните си дейности.
Ако вашият ветеринарен лекар препоръча последващо изследване след курс от лекарства, важно е да завършите тази стъпка, за да сте сигурни, че проблемът е стабилизиран, подобрен или напълно изчистен.
Когато вашето куче има годишен преглед, не забравяйте да обсъдите всички промени в храненето, пиенето и елиминирането им с вашия ветеринарен лекар.
Опитайте се да поддържате правилното тегло на вашия домашен любимец и спазвайте стриктна хигиена, тъй като дългите косми/подложки около урогениталната област могат да допринесат за проблеми с урината.
Понякога, когато домашен любимец има диария, това може да доведе до проблеми с уринирането, тъй като ректумът и вулвата при женските са близо един до друг. Уверете се, че вашият домашен любимец има достъп до чиста, прясна питейна вода по всяко време.
Някои хора дори избират да използват бутилирана вода за своите домашни любимци с уринарни проблеми. Има някои диети и добавки, базирани на насърчаване на здравето на уринарния тракт, които могат да бъдат полезни.
Различните проблеми с уринарния тракт обаче изискват различни подходи за поддържане на здравето на пикочния мехур. Затова, винаги работете с вашия ветеринарен лекар, преди да започнете каквато и да е терапия, включително диети и добавки.
Специални храни за котки с бъбречни заболявания-Как да изберем правилната? Когато котката ви се бори с бъбречни проблеми, храната играе ключова роля за нейното здраве. Правилно избраната специализирана храна може […]
Вижте повечеПремиум храна за котки-Какво представлява и кога е подходяща за вашия любимец? Изборът на храна за котките може да бъде труден. Особено с изобилието от марки и вкусове, които претендират […]
Вижте повечеДомашно приготвена храна за котки-Рецепти и съвети за хранителен баланс Много собственици на котки все повече се интересуват от възможността да приготвят домашна храна за своите любимци. Това дава контрол […]
Вижте повечеДобре дошли в PetStation! Истинският рай за домашни любимци! Пълен стомах, любов и почивка.