+359898633185 Поръчай по телефона
Филтри

Категория

Порода

Марка

Вкус

Текстура на храната

Общи породи

Възраст

Нужда

Разфасовка

SHOW FILTERS

Категория

Порода

Марка

Вкус

Текстура на храната

Общи породи

Възраст

Нужда

Разфасовка

Миниатюрен Бултериер

Показване на 1–12 от 16 резултата

Миниатюрен бултериер – силен характер в умален вид

Миниатюрният бултериер е малко и набито, но много силно куче. Селективно отгледан от по-малки екземпляри на бултериер в пълен размер, миниатюрната версия е почти идентична по външния си вид и темперамента си. Първата миниатюрна версия е отгледана за първи път от бултериер в началото на 1900г. Бултериерите са развъждани от вече изчезналия Староанглийски булдог и Манчестър териер.

Миниатюрен Бултериер

Породата е разработена, за да отговори на нуждите на ловците на вредители. Смесвайки бързината и пъргавината на малкия териер с мускулестото здраво телосложение на булдога. Кръстоската имала за цел да произведе пъргаво бойно куче. Въпреки че първоначалната роля на бултериера е била доста насилствена. Подобно на много породи днес, кучето е развито с течение на времето, за да бъде животно-компаньон.

Породата Мини бултериер показва голяма привързаност към децата. Все пак ви предупреждаваме, че породата Миниатюрен бултериер представлява силно и независимо куче и е най-добре да се отглежда от опитен стопанин.

Характеристика на породата

Характеристика Описание
Произход Великобритания
Тегло 11-15кг
Размери (Височина) 25-35см в холката
Продължителност на живота 11-14 години
Цветове Бял, черен, кафяв, тигров, трицветен.
Тип козина Къса, гъста, гладка.
Темперамент Енергичен, смел, лоялен, игрив, интелигентен, със силна воля.
Нужда от физическа активност Висока – изисква ежедневни упражнения и игри.
Обучение Интелигентен, но може да бъде упорит; нуждае се от търпение и последователност при обучението.
Подходящ за семейства Да, но изисква социализация и обучение от ранна възраст; добре се разбира с деца, но трябва да се внимава с малки деца поради силния му характер.
Здравословни проблеми Склонен към кожни алергии, сърдечни заболявания, глухота (особено при белите екземпляри), проблеми с коленните стави (луксация на патела).
Среда на живот Подходящ както за градски, така и за дворни условия, но предпочита да живее вътре със семейството си.
Социализация Нуждае се от ранна социализация с други животни и хора, за да се избегнат проблеми с агресия и доминантно поведение.

История на породата Миниатюрен бултериер

Както вече споменахме по-горе, Миниатюрният бултериер е разработен от стандартния бултериер в началото на 1900г., време, когато породата се радвала на голяма популярност в Обединеното кралство и особено в Съединените американски щати. Селективното развъждане е довело до по-малък размер, но се смята, че оригиналните бултериери в Англия през 1800г. са били сравними по размер с днешния миниатюрен бултериер.

Стандартният бултериер е представен за първи път на изложение в Бирмингам през май 1862г., а Джеймс Хинкс е собственик и се счита за оригиналния развъдник на съвременния бултериер. Породата е смесица от вече изчезналия Староанглийски булдог и Манчестърски териер. След въвеждането си в Англия породата бързо набира популярност и през 1887г. се създава Клубът на бултериерите.

Интересни факти за породата

Като интересен факт споделяме, че породата е разработена първоначално за лов и убиване на вредители, но също така е участвала в кървави спортове като боеве с кучета.

Породата става популярна в Америка след въвеждането й в Европа и бултериерите са официално признати от Американския киноложки клуб през 1895г. Едва през 199 г. Американският киноложки клуб признава втора порода, а именно Миниатюрен бултериер.

През 20-ти век ролята на бултериера се променя от ловец и боец ​​на куче-компаньон. Породата е разработена за подобряване на темперамента на децата и днешните мини бултериери са енергични, приятелски настроени, много лоялни и нетърпеливи за игра.

Тяхното отличително лице, мускулесто телосложение и къса лъскава козина направили породата известна с редица филми, телевизионни програми, реклами и други популярни медии.

Миниатюрен Бултериер, характеристики

Мини бултериерът, независимо от историята си, не е опасно куче. Всъщност бултериерите се радват на голяма популярност по целия свят и са намерили много домове по света. Все пак е най-добре да имате миниатюрен бултериер в семейство с по-големи деца. Независимият характер и силата на породата може да означава трудно управление за по-малките деца.

Известно е, че агресията към други кучета също е фактор при мини бултериера. Както винаги това се предотвратява най-добре с ранно социализиране и добра последователна дисциплина.

Бултериерите обичат да са в къщата и не се нуждаят от много внимание, за да останат доволни и щастливи. Те обаче са склонни към кожни алергии и ако вашият мини бултериер живее на открито, най-добре е да го къпете поне веднъж седмично.

Миниатюрните бултериери обикновено са с размери между 25-33см и трябва да тежат някъде между 11-15 кг. Обикновено живеят между 10 и 12 години.

Често срещани болести при кучетата Миниатюрен бултериер

Ето някои от най-честите заболявания за които да следите:

  • Пателарна луксация – Засяга миниатюрните бултериери доста често и е просто разстройство, което причинява изкълчване на капачката на коляното.
  • Сърдечни дефекти и сърдечни заболявания – Сърдечните дефекти при миниатюрните бултериери също са доста чести и могат да включват сърдечни клапи, които пропускат или клапи, които са твърде тесни, за да транспортират кръв в необходимото количество. Тези дефекти могат да доведат до сърдечни шумове или нередовен сърдечен ритъм. Симптомите, за които трябва да внимавате, включват: кашлица, летаргично поведение, прекомерна загуба или наддаване на тегло и затруднено дишане. Потърсете ветеринарен лекар за помощ, ако наблюдавате някой от тези признаци.
  • Поликистозна бъбречна болест – Засяга както бултериера, така и миниатюрния бултериер. Това е състояние, което се наследява и симптомите могат да започнат да се проявяват в ранна възраст. Поликистозното бъбречно заболяване причинява образуването на кисти от течност в бъбреците, което им пречи да функционират правилно. Следете за симптоми като: лош апетит, повръщане, прекомерно пиене на вода, сухи или бледи венци и летаргично поведение.
  • Глухотата – както всяка друга порода, се среща и при миниатюрните бултериери и може да бъде открита още на четириседмична възраст. Ако смятате, че вашият миниатюрен бултериер страда от загуба на слуха, вашият ветеринарен лекар може да направи някои тестове, за да определи ситуацията.

Хранене на Миниатюрен бултериер

Храненето на вашия мини бултериер е от съществено значение за неговото здраве и дълголетие. Правилното хранене осигурява необходимото количество хранителни вещества.

Препоръчана доза за хранене със суха кучешка храна:

За да определите количеството храна, което трябва да дадете на вашия миниатюрен бултериер, можете да се ръководите от следната таблица:

Възраст на кучето Тегло на кучето (кг) Доза на ден (грама/ден)
2-4 месеца 1-2 30-70
2-4 70-120
4-6 120-160
4-6 месеца 1-2 30-60
2-4 60-100
4-6 100-150
6-12 месеца 1-2 30-50
2-4 50-90
4-6 90-130

Тези препоръчителни дози са ориентировъчни и могат да варират в зависимост от конкретните нужди и активността на вашето куче. Винаги е добре да се консултирате с ветеринарен специалист, за да получите персонализирани съвети за храненето вашия миниатюрен бултериер.

Съвети за оптимално хранене на кучето ви:

  • Качествена храна за кучета: Изберете висококачествена суха кучешка храна, подходяща за породи като бултериери. Тя трябва да съдържа необходимите протеини, мазнини и въглехидрати за поддръжка на здравословен метаболизъм.
  • Разпределение на кучешката храна: Разпределете дневната доза на два или три приема, за да поддържате стабилност в хранителния режим на кучето.
  • Вода: Уверете се, че кучето винаги има достъп до прясна вода.
  • Мониторинг на теглото на мили бултериера: Редовно контролирайте теглото на кучето и приспособявайте дозите храна според нуждите му и физическата активност.

С правилното хранене и внимание към нуждите на породата Миниатюрен бултериер, кучето ще има дълъг и здравословен живот. Не забравяйте да обсъдите всякакви въпроси и съмнения с вашия ветеринарен лекар, за да осигурите най-доброто за вашето куче.

С какво точно да се храни породата Миниатюрен бултериер?

Миниатюрният бултериер е активна и енергична порода, която се нуждае от балансирано и пълноценно хранене, за да поддържа оптималното си здраве и енергия. Важно е да изберете правилната храна, която ще осигури на вашето куче всички необходими хранителни вещества.

Видове храна за Миниатюрен бултериер:

  • Суха кучешка храна (гранули). Изберете висококачествена суха храна, която е специално разработена за средни породи кучета. Тази храна трябва да съдържа правилното съотношение на протеини, мазнини и въглехидрати.  За да отговори на енергийните нужди на мини бултериера. Потърсете храни, които имат месото като основен източник на протеини, като пилешко, агнешко или риба. Избягвайте храни с прекомерни количества зърнени култури и пълнители. Омега-3 и Омега-6 мастни киселини са полезни за кожата и козината, докато добавки като глюкозамин могат да подпомогнат здравето на ставите.
  • Мокра кучешка храна (консерви). Мократа храна съдържа повече вода, което може да помогне за поддържане на хидратацията на кучето. Обикновено е по-апетитна и ароматна, което я прави добър вариант за кучета с по-претенциозен вкус. Можете да комбинирате мокра храна със суха, за да осигурите разнообразие в текстурата и вкуса.
  • Сурова храна (BARF диета). Някои стопани предпочитат да хранят своите миниатюрни бултериери със сурова храна, включваща сурово месо, органи и кости, както и малко количество зеленчуци и плодове. Тази диета ви позволява да контролирате напълно какво яде кучето ви. Въпреки това, изисква добри познания по хранене и внимателно планиране, за да се избегнат хранителни дефицити.
  • Домашно приготвена храна за кучета. Ако вашият мини бултериер има алергии или специални хранителни изисквания, домашно приготвената храна може да бъде добър избор. Тя позволява пълен контрол над съставките. Необходимо е да се консултирате с ветеринарен специалист, за да се уверите, че домашно приготвената храна за кучета съдържа всички необходими витамини и минерали.
  • Хранителни добавки за кучета. Добавки с витамини и минерали могат да бъдат полезни, особено ако храните кучето със сурова или домашно приготвена храна. Омега-3 мастни киселини поддържат здравето на кожата и козината и подпомагат сърдечно-съдовата система. Глюкозамин и хондроитин от своя страна подобряват здравето на ставите, особено при по-възрастни кучета или такива, които са предразположени към ставни проблеми.

Миниатюрен Бултериер, хранене и грижи

Миниатюрният бултериер изисква добре балансирана и висококачествена храна, която да отговаря на специфичните му нужди. Изберете храна за кучета, която осигурява достатъчно протеини, здравословни мазнини и въглехидрати, и не забравяйте редовно да се консултирате за хранителния режим на кучето си с ветеринарен лекар. Така ще сте сигурни, че то получава всичко необходимо за здравословен и дълъг живот с вас.

Често задавани въпроси

Каква е разликата между Миниатюрен бултериер и Стандартен бултериер?

Отговор: Миниатюрният бултериер е по-малък по размер и тегло в сравнение със стандартния бултериер. Докато стандартният бултериер може да достигне тегло до 30кг и височина до 56см, миниатюрният бултериер е с тегло между 11-15кг и височина до 35см. Въпреки разликите в размерите, и двете породи имат сходни черти на характера, включително енергичност и лоялност.

Подходяща ли е породата Миниатюрен бултериер за семейства с деца?

Отговор: Да, миниатюрният бултериер може да бъде чудесен домашен любимец за семейства с деца, но е важно да се социализира и обучи от ранна възраст. Тази порода е известна със своята енергичност и игривост, но поради силния си характер и физическа сила е необходимо да се внимава, особено при по-малки деца. Важно е да се гарантира, че взаимодействието между децата и кучето е безопасно и контролирано.

Колко упражнения и физическа активност изисква куче Миниатюрен бултериер?

Отговор: Миниатюрният бултериер е много енергична порода и изисква значителна физическа активност. Ежедневните разходки, игри и упражнения са от съществено значение за поддържане на физическото и психическото му здраве. Недостатъчната активност може да доведе до деструктивно поведение и наднормено тегло.

Какви са най-честите здравословни проблеми при Миниатюрен бултериер?

Отговор: Породата е склонна към някои здравословни проблеми, включително кожни алергии, сърдечни заболявания, глухота (особено при белите кучета) и проблеми със ставите като луксация на патела. Редовните прегледи при ветеринарен лекар и подходящата грижа могат да помогнат за предотвратяване и ранно откриване на тези проблеми.

Каква е поддръжката на козината на Миниатюрния бултериер?

Отговор: Тази порода куче има къса, гладка и гъста козина, която изисква минимална поддръжка. Редовното четкане (веднъж седмично) е достатъчно за премахване на мъртвите косми и поддържане на козината в добро състояние. Къпането трябва да бъде според нуждата, като се използват подходящи за породата шампоани, за да се избегнат кожни раздразнения.

Последни публикации

Обща грижа за кучето
Обща грижа за кучето

Обща грижа за кучето за здраве и пълноценен живот Независимо дали сте нов собственик на куче или опитен такъв, може да имате въпроси относно най-добрия начин да се грижите за […]

Вижте повече
Шампоаните за кучета
Шампоаните за кучета

Шампоаните за кучета, които превръщат къпането в ритуал Шампоаните за кучета са ключов елемент от грижата за домашни любимци, предоставяйки им не само чистота, но и блестяща козина и здрава […]

Вижте повече
Силиконов пясък за котешка тоалетна
Силиконов пясък за котешка тоалетна – улеснение и чистота за вашата котка

Всеки собственик на котка знае, че поддръжката на котешката тоалетна е от решаващо значение за здравето и комфорта на тяхната домашна любимка. Изборът на правилния вид силиконов пясък за котешка […]

Вижте повече

Храна за кучета по породи

БигълБоксерБолонкаБрюкселски грифонБулдогБългарско овчарско кучеГолдън РетривърДакелДжак ръселЙоркширски териерКане КорсоКокер шпаньолЛабрадор РетривърМалтийска болонкаМини пинчерМопсНемска овчаркаПапийонПекинезПомеранПуделРотвайлерСанбернарТой Фокс ТериерФренска БолонкаФренски булдогХрана за ХъскиЧау-ЧауЧихуахуаШи Тцу
Contact Form backgroun image

    Контактна форма