Showing all 8 results
Чувствителна кожа
Добро храносмилане
Натурална храна
Натурална храна
Без зърно
Протеини
Без зърно
Без зърно
Тъй като се правят повече изследвания в областта на ветеринарното хранене, ние от petstation.bg продължаваме да научаваме повече за това как да поддържаме домашните любимци щастливи и здрави. Eдин от най-важните и приятни аспекти на ежедневната им грижа, е храната.
Изследванията показват, че един от най-важните диетични компоненти за нашите котки е протеинът. Ето какво трябва да знаете за протеините за котки и котешките храни с високо съдържание на протеини.
Доколкото ни е известно, има шест класа хранителни вещества, които могат да бъдат осигурени от храната за котки. Това са: вода, протеин, мазнини, въглехидрати, витамини и минерали.
От тези хранителни вещества само протеините, мазнините и въглехидратите могат да се използват като енергийни източници. Различните видове животни усвояват и използват хранителните вещества по различен начин и следователно имат различни нужди от хранителни вещества. Като цяло тревопасните животни или животните, които поглъщат само растения, обикновено разчитат повече на въглехидрати за енергия, отколкото всеядните (животните, които поглъщат растения и месо) или месоядните (животните, които поглъщат само месо).
За разлика от кучетата, които са всеядни, котките са месоядни животни. Това означава, че телата им са се адаптирали към храна, състояща се само от месо, което осигурява животински протеин.
Домашните котки са много подобни на своите диви предшественици и са еволюирали много малко от тях. В дивата природа храната на котките се състои главно от дребни гризачи. Като мишки, както и от зайци, птици, насекоми, жаби и влечуги. Метаболизмът на котката е особено подходящ за строго базирана диета на месо. Тревопасните и всеядните животни могат да синтезират определени аминокиселини, които са градивните елементи на протеините. Котките имат по-ограничена способност за това.
В резултат на това котките са еволюирали да поглъщат специфични аминокиселини, които съществуват в източници на месо. Тъй като телата им не произвеждат достатъчно от тях, за да оцелеят. Котките зависят от храната си за много аминокиселини.
Повечето видове имат обща нужда от 9 незаменими аминокиселини (аминокиселини, които трябва да се набавят от храната), но котките се нуждаят от две допълнителни незаменими аминокиселини: таурин и аргинин. Да, и тауринът, и аргининът се получават от ядене на животински тъкани.
Котките също така не са в състояние да произвеждат достатъчно определени витамини. Включително ниацин, витамин А и витамин D, така че трябва да ги набавят от животински тъкани.
Въпреки че котките могат да синтезират малки количества таурин, те не са в състояние да произведат толкова, колкото тялото им се нуждае.
При липса на таурин, котките могат да страдат от слепота поради централна дегенерация на ретината, сърдечна недостатъчност от дилатативна кардиомиопатия, репродуктивна недостатъчност и/или аномалии в развитието на централната нервна система.
Котките използват протеини за енергия. Всъщност това е техният най-важен източник на енергия. Чернодробните ензими на котките непрекъснато разграждат протеините за енергия и поддържане на нивата на кръвната захар. Когато котките не получават достатъчно хранителни протеини, дори когато има други източници на енергия, като въглехидрати, телата им започват да разграждат собствената си мускулна тъкан. За да отговорят на нуждите си от протеини и аминокиселини.
Има два основни източника на протеини, използвани в храната за котки. Това са животински протеин и растителен протеин. Котките не могат да задоволят хранителните си нужди само с растителни източници. Някои хранителни вещества присъстват само в животинските тъкани, но не и в растителните продукти. Например:
Обичайните източници на животински протеини в котешката храна включват говеждо, пилешко, пуешко, агнешко и риба. В допълнение към тези животински протеини на етикета, може също да видите различни месни ястия или месни субпродукти.
И въпреки че много от нас смятат, че това са лоши съставки, те всъщност осигуряват концентрирани източници на протеин.
Обичайните източници на растителни протеини в храната за котки включват брашно от царевичен глутен, соево брашно, пшеничен глутен и оризов протеинов концентрат.
Тези източници също не съдържат достатъчно таурин или метионин. Въпреки че към някои котешки храни могат да се добавят синтетични източници на таурин и метионин, тяхната смилаемост е намалена в сравнение с хранителните вещества, които естествено се срещат в животинските тъкани.
Така че, докато котките могат да използват растителни продукти и синтетични хранителни вещества като част от диетата си, те все още трябва да консумират животинска тъкан за адекватно хранене през целия живот.
Възрастните котки изискват значително повече протеини като процент храната си, отколкото кучетата или хората. Въпреки че точните препоръки за протеини имат известна степен на вариация, възрастните котки обикновено се нуждаят от минимум 26% протеин в храната си, докато възрастните кучета изискват 12%, а хората изискват 8%.
За да поставим това в перспективата на естествената храна на котка, една мишка – когато се измерва на база сухо вещество – съдържа приблизително:
Осигурява приблизително 30 kcal метаболизируема енергия (ME), което е около 12-13% от дневната енергийна нужда на котката.
Въпреки че се препоръчват минимум 30% протеин за етапи от живота „растеж и възпроизвеждане“ и 26% протеин за поддържане на възрастен индивид, дори по-висок процент диетичен протеин вероятно е оправдан за оптимално здраве.
Попаднахме на скорошни проучвания, които показват, че възрастни котки, които не са приемали храна за котки, състояща се от поне 40% протеин, губят чиста телесна маса с течение на времето. Някои котешки храни съдържат 30-38% протеин и диети на това ниво ще доведат до загуба на мускулна маса с течение на времето. Протеин с лошо качество или протеин, който е по-малко смилаем, ще доведе до по-бърза загуба на мускулна маса, отколкото протеин с високо качество.
С напредване на възрастта нуждите на котките от протеин се увеличават поради намаляване на ефективността на храносмилането.
Много котки на 12 или повече години трябва да се хранят с храна, съдържаща почти 50% протеин. Много храни за котки, формулирани за по-възрастни котки, имат намалени нива на протеин поради опасения за бъбречно заболяване, което е често срещано при застаряващата популация от котки.
Въпреки че ограничаването на протеините може да бъде от полза за определени котки с бъбречно заболяване, се препоръчва по-консервативен подход към ограничаването на протеините и това е тема, която трябва да се обсъди с вашия ветеринарен лекар.
Може да е трудно да се определи колко протеин има в храната за котки само въз основа на етикета. Това до голяма степен се дължи на вариациите в съдържанието на вода в храната.
Етикетите на храните за домашни любимци отпечатват съдържанието на хранителни вещества на базата на „при хранене“, което включва съдържание на вода. Това може да доведе до объркване от страна на потребителите, тъй като консервираната храна за домашни любимци обикновено съдържа около 75% вода, а сухата храна за домашни любимци съдържа около 10% вода.
И така, как да сравните съдържанието на протеини в котешката храна, когато всичко, което трябва да гледате, е етикетът? Отговорът е да се преобразува нивото на протеин от изхранване към сухо вещество.
Намерете процента на влагата (максимум) и суровия протеин (мин), посочени на етикета на храната за домашни любимци, за да извършите тези изчисления:
Суровият протеин се определя въз основа на химичен анализ на всички азотсъдържащи източници в храната. Следователно някои източници, които не съдържат протеини, като урея, могат да бъдат включени в съдържанието на суров протеин.
Хранителните алергии са доста често срещани сред котешката популация. Хранителните алергии могат да се изрязят в симптоми като:
Алергиите към храни обикновено се предизвикват от специфични протеини в тях. За да се диагностицира хранителна алергия, трябва да се премине диетичен опит. Това включва хранене на строго ограничена храна за котки или „елиминационна диета“ за период от осем до 12 седмици.
Ако диетичният опит доведе до изчезване на симптомите, котката обикновено се диагностицира с хранителна алергия.
Елиминационните храни могат да бъдат под формата на гранули с ограничени съставки или котешки гранули с хидролизирани протеини. Диетите с хидролизирани протеини обикновено се предлагат само с рецепта от ветеринарен лекар. Използването на тези храни се основава на знанието, че за да се развие алергия към нещо, тялото трябва да е било изложено преди това.
Котки, които реагират благоприятно на котешка храна с ограничени съставки или хидролизирана храна, често продължават успешно на елиминационната диета. Като алтернатива, те могат да се подложат на диетично предизвикателство, където се запознават с други източници на протеини с внимателно наблюдение за това кои източници предизвикват и не предизвикват алергии.
Вие, като стопани на домашни любимци трябва да вземете предвид много различни фактори, когато избирате храна за котките си. Често множеството източници на информация може да изглеждат объркващи и могат да направят вземането на решения още по-трудно. Въпреки това, едно от най-важните неща, които трябва да запомите, е, че протеинът е критично хранително вещество, което трябва да се има предвид при планирането на храната на тези задължителни месоядни животни.
Отговор: Протеинът е основен компонент в храната на котките, тъй като те са задължително месоядни животни. Това означава, че котките се нуждаят от високо съдържание на протеин за да поддържат здравето си, да растат правилно и да имат силна имунна система. Протеинът предоставя основни аминокиселини, които са важни за развитието на мускулите, кожата и козината им.
Отговор: Най-добре е котките да получават протеин от животински източници, като пилешко, телешко, риба и яйцa. Животинският протеин е по-близък до естествената им храна и съдържа необходимите аминокиселини, които котките не могат да синтезират сами.
Отговор: Препоръчва се котешката храна да съдържа минимум 26% протеин за възрастни котки и поне 30% за котенца. Това се отнася за сухата храна. Влажната храна обикновено съдържа по-малко протеин поради високото съдържание на вода, но това се компенсира с общото количество храна, което котката консумира.
Отговор: Въпреки че котките се нуждаят от високопротеинова диета, прекомерното количество протеин може да натовари бъбреците им, особено ако имат предразположение към бъбречни заболявания. Важно е храната да бъде балансирана и съобразена с нуждите на конкретната котка. Консултацията с ветеринарен лекар може да помогне за определянето на правилното количество протеин.
Отговор: При избора на храна за котки с високо съдържание на протеин, търсете продукти, които изброяват месото или рибата като първа съставка. Избягвайте храни с много пълнители като зърнени храни и соя. Не забравяйте да се консултирате с ветеринарен лекар за препоръки, съобразени със специфичните нужди на вашата котка.
Специални храни за котки с бъбречни заболявания-Как да изберем правилната? Когато котката ви се бори с бъбречни проблеми, храната играе ключова роля за нейното здраве. Правилно избраната специализирана храна може […]
Вижте повечеПремиум храна за котки-Какво представлява и кога е подходяща за вашия любимец? Изборът на храна за котките може да бъде труден. Особено с изобилието от марки и вкусове, които претендират […]
Вижте повечеДомашно приготвена храна за котки-Рецепти и съвети за хранителен баланс Много собственици на котки все повече се интересуват от възможността да приготвят домашна храна за своите любимци. Това дава контрол […]
Вижте повечеДобре дошли в PetStation! Истинският рай за домашни любимци! Пълен стомах, любов и почивка.